Anna Szałapak
 
 
 
Strona glówna
Koncerty
Biografia
Plyty
Fotografie
Pasje i upodobania
Publikacje
Ksiega Gosci
Kontakt
 
 
 
 
     
Biografia
Anna Szałapak

Anna Szałapak urodziła się ostatniego dnia lata w Krakowie. Zodiakalna Panna, z dużymi wpływami Wagi, wychowywała się w rodzinie z ogromnymi tradycjami krakowskimi. Dorastała w centrum Krowodrzy, z domu wyniosła szacunek dla korzeni i tradycji. Stąd też i wybór studiów: Etnografia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kiedy poznała zespół Uniwersytetu „Słowianki”, postanowiła, że chce w nim... tańczyc (nie spiewać, bo nie lubiła być w chórze). No i przetańczyła tam całe studia. Kochała taniec, szczególnie ten o rytmach południowosłowiańskich. Kochała także śpiew - stąd wzięła do ręki gitarę i nauczyła się akompaniowac.

Śpiewała w domu – dla samej siebie, dla znajomych. W tym czasie fascynowała Annę czarnoskóra pieśniarka mieszkająca w Londynie - Nadia Catouse, jak również Bułat Okudżawa.

W 1979 roku zdecydowała się zaprezentować publicznie swe umiejętności wokalne. Wraz z koleżanką ze Słowianek wystąpiła w Piwnicy Pod Baranami w dyplomowym programie kończącego studia reżyserskie Andrzeja Maja. I tak rozpoczął sią okres występów piwnicznych, trwający aż do śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 r. Śpiewała Pod Baranami regularnie, w każdą sobotę, piosenki skomponowane przez Krzysztofa Rychlika, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbigniewa Raja i czołowego kompozytora piwnicznego - Zygmunta Koniecznego.

Niemal jednocześnie z występami w Piwnicy rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym miasta Krakowa w Dziale Folkloru i Tradycji Miasta, który od wielu lat prowadzi samodzielnie, pełniąc funkcję kustosza. Steruje organizowaniem dorocznych konkursów szopek krakowskich, a także urządzaniem wystaw pokonkursowych tych wyjątkowych dzieł sztuki.

Opiekuje się też Lajkonikiem, który raz w roku - w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała, wyrusza w pochodzie po krakowskich ulicach.

Jednocześnie koncertuje w kraju i za granicą, przedstawiając przygotowane przez siebie spektakle muzyczne: „Z czego składa się świat” [1987], „Koncert kolęd z szopką krakowską w tle” [1990], „Żywa woda” [1997]. Wykonuje utwory najsłynniejszych poetów i kompozytorów polskich, m.in. Agnieszki Osieckiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluskiewicza.

Najnowsza jej płyta to „Serca na rowerach. Piosenki do wierszy Ewy Lipskiej” do których muzykę skomponowali Andrzej Zarycki, Andrzej Sikorowski i Seweryn Krajewski.

 
  © 2004-2005 Anna Szałapak. Wszelkie prawa zastrzeżone. webdesign Maciej Rzeźnik